Fizyka dla każdego

Napisałem niedawno na tym blogu notkę o kształcie horyzontu czarnej dziury. Ku mojemu ogromnemu (pozytywnemu!) zaskoczeniu, spotkał się z dużym zainteresowaniem. Niestety, nie ograniczałem się w nim jeśli chodzi o stosowanie matematyki, co okazało się sporą przeszkodą dla wielu Czytelników. Nic w tym dziwnego - matematyka opisująca czarne dziury jest tematem, który rzadko omawia się poza studiami poświęconymi Ogólnej Teorii Względności. Dużo osób wyraziło nadzieję, że napiszę kiedyś o tym zagadnieniu w bardziej przystępny sposób - i taki jest też cel tej kategorii mojego bloga.

Jest w fizyce wiele interesujących tematów, o których jednak ciężko mówić bez odpowiedniego przygotowania - dlatego też pierwsze artykuły, które tu napiszę, będą prawdopodobnie wydawały się niezbyt ciekawe. Więcej w nich będzie o abstrakcyjnych pojęciach, pozornie oderwanych od rzeczywistości, niż "cool" opowieści o kosmicznych odkurzaczach. Mam jednak nadzieję, że zapoznanie się z nimi pozwoli Wam, drodzy Czytelnicy, lepiej zrozumieć i docenić złożoność, ale i piękno opisywanych przeze mnie problemów.

Dla lepszej orientacji w serii artykułów, która tu powstanie, poniżej będzie stopniowo pojawiał się spis treści. Zapraszam do czytania i życzę miłej zabawy! :)

  1. Zdarzenia i czasoprzestrzeń
  2. Transformacja Lorentza, stożki świetlne
  3. ...